Jak voní Váš oblíbený parfém, denní krém či jiný kosmetický produkt? Po citrusových květech, růžích či levanduli? Anebo po uhelném dehtu a petrochemikáliích? S největší pravděpodobností je to petrochemie, kterou opravdu cítíte, když používáte své oblíbené parfemované produkty. 95% chemikálií používaných ve vůních jsou totiž syntetické sloučeniny pocházející z ropy, mnohé z nich jsou potvrzené toxiny či karcinogeny. Vůně, označené na obalu výrobku také jako parfum, tak znamenají přítomnost mnohdy až čtyř tisíc různých chemických ingrediencí.
Podle FDA (Správa potravin a léčiv, USA) jsou vonné látky odpovědné za 30 procent všech alergických reakcí. Klinická pozorování potvrzují, že syntetické vůně mohou ovlivnit centrální nervový systém a způsobit deprese, hyperaktivitu či podrážděnost. Zaznamenané symptomy zahrnují bolesti hlavy, malátnost, alergické vyrážky, zabarvení kůže, kašel a podráždění kůže.
Lidé vyhledávají parfemované kosmetické, prací a čisticí produkty, protože jim navozují dobrou náladu a pocit čistoty. Po použití parfému či parfemované kosmetiky se cítíme příjemněji, čistěji a přitažlivěji, protože pěkně voníme. Na druhé straně však výrobci přidávají vonné látky do kosmetiky, čisticích a pracích prostředků často prostě proto, aby maskovaly nepříjemné odéry způsobené syntetickými kosmetickými ingrediencemi.
Před vzestupem syntetických vonných látek a zavedením obchodních tajemství to byly přírodní látky jako právě esenciální oleje, získané z rostlin, které byly používány k vytvoření svůdných vůní. Výrobci mají nyní na výběr – levné syntetické nebo dražší přírodní složky. K nevelkému překvapení nejčastěji volí tu nejlevnější variantu. Výrobci tak formulují syntetické vonné látky v laboratoři za použití řady pro člověka nebezpečných chemických látek. Na výběr přitom mají z ohromujícího množství více jak 3000 chemikálií. Parfémovaný produkt pak často obsahuje více než 500 různých chemických látek. Spotřebitelům je však téměř neznámé, že tyto rozsáhlé chemické směsi jsou jednoduše označeny na etiketě jednoslovně právě jako „parfum“. To se týká nejen parfémů a kolínských vod, ale všech parfemovaných produktů jako je kosmetika nebo prací a čistící prostředky. Vůně se dále pak vstřebávají kůží a končí v našem těle (včetně dětí).
Nevládní organizace v USA, tzv. Kampaň za bezpečnou kosmetiku, v roce 2009 zadala nezávislou studii 17 parfémovaných výrobků.
Analýza ukázala, že 17 produktů obsahovalo v průměru:
Většina chemických látek nalezená při testování nebyla nikdy posuzována z hlediska bezpečnosti jakoukoliv veřejně odpovědnou agenturou. Kromě toho výzkum potvrdil, že mnoho známých syntetických vonných látek jsou neurotoxické a narušují hormonální rovnováhu. A dokonce i vystavení malým dávkám těchto toxických látek, jak na kůži či vdechnutím, může mít vážné dlouhodobé účinky na lidské zdraví.
Příkladem toxických chemických látek používaných ve vůních jsou acetaldehyde, styrene oxide, acetonitrile, toluen a musk tetralin (AETT). Tyto chemické látky způsobují řadu velmi závažných stavů uvedených níže.
vytváří ovocnou vůni, ale je to pravděpodobný lidský karcinogen
může způsobovat únavu, bolesti hlavy, třes, místní znecitlivění a nevolnost
může dráždit kůži a oči a ve studiích na zvířatech se prokázalo, že způsobuje deprese
je neurotoxin a z velké části pocházi se surové ropy. Může způsobit poškození plic, jater, ledvin, srdce a centrálního nervového systému. Dále může způsobit bolesti hlavy, ztrátu svalové kontroly, poškození mozku, ztrátu paměti, problémy s řečí, sluchem a zrakem a dokonce i smrt. Je zajímavé poznamenat, že toluen byl zjištěn v každém vzorku vůně vybrané Agenturou pro životní prostředí v USA (tzv. EPA) pro zprávu za rok 1991
bylo prokázáno, že způsobuje degeneraci mozkových buněk a míchy.
Evropská unie (EU) omezila používání mnoha vonných přísad v kosmetických produktech, včetně dvou nejčastějších syntetických pižmových vůní. Jedná se o musk ambrette, který je spojen s různými typy dermatitid, karcinogenními účinky a endokrinními dysfunkcemi a musk tibetene. Musk xylen a musk keton jsou přípustné s omezením. Všechna kosmetika v EU, která obsahuje nějakou vůni, musí mít slovo "parfum" v seznamu ingrediencí. V Evropské Unii existuje navíc seznam 26 vonných složek běžně používaných v kosmetických vůních, u nichž je větší pravděpodobnost, že způsobí kožní podráždění. Tyto vonné látky musí být jmenovitě uvedeny v seznamu ingrediencí navíc ke slovu parfum, pokud ve výrobku přesáhnou určitou koncentraci.
Drtivá většina komerčních značek obsahují syntetické parfemace, z nichž některé jsou škodlivější více a jiné méně. Výrobce, který uvádí „parfum“ v seznamu ingrediencí na výrobku bez bližšího určení, má s největší pravděpodobností co skrývat. Proto, abychom zabránili nevědomé otravě našeho těla, je důležité se zajímat o složení našich kosmetických výrobků.
Jako spotřebitel parfémovaných produktů máte několik bezpečných možností: